Ödem Söktürücü Bitkiler

Ödem Oluşmasının Nedenleri ve Dikkat Edilmesi Gerkenler

ödemÖdem, vücut dokuları ile cilt arasında biriken suyun vücutta yol açtığı şişmeler olarak ortaya çıkar. Kalp, damar ve böbrek hastalıklarının bir belirtisi olabildiği gibi bazı alerjik durumlarda ve beyin travmalarında ciddi sonuçlar doğurabilmektedir.

Farklı türleri bulunan ödem rahatsızlığının; genetik, fiziksel aktivite eksikliği, aşırı tuzlu beslenme, ameliyat, hamilelik, şeker hastalığı, adet dönemi, menopoz, bazı ilaçlar ve kötü beslenme gibi pek çok farklı nedenleride bulunmaktadır.

Ödem çözücü ilaçlar genelde idrar söktürücülerdir. Bazı durumlarda ödem cerrahi olarak da çıkarılabilir. Tedavisinde öncelik hastalığı ve hastalığı meydana getiren etkenleri ortadan kaldırmaktır, daha sonra veya beraber ödem çözücü ilaçlar kullanılabilir.

Hangi Hastalıklarda Ödem Oluşur

Kalp Yetersizliği: Kalp kası yeterince güçlü kasılmazsa yani kalp yetersizliği oluşursa, kan vücutta dolaşması için atar damarlara pompalanamaz ve yer çekimine bağlı olarak önce ayak bileği etrafında ve bacaklarda; daha sonra kalçalar üzerinde, karın içinde ve daha ileride akciğerde sıvı birikmesine yani ödeme yol açar.

Böbrek Hastalıkları: Böbreğin kanı yeterince süzmemesi, suyun birikmesi ve hidrostatik basıncın artması ya da böbrekten protein kaçağı olması (Glumerulonefrit, nefrotik sendrom) nedeni ile onkotik basıncın düşmesi ödeme yol açar.

Karaciğer Hastalıkları: Karaciğer yetersizliği yani sirozda, albümin yapılamaması nedeni ile onkotik basınç düşer ve kan plazması damar dışına sızarak ödeme neden olur. Siroz hastalarında bacaklarda, karında belirgin su toplanması, diğer adı ile assit oluşur.

Romatizma: Romatizmaların çoğunda iltihabi süreç nedeni ile eklem içindeki sıvı miktarı artar. Ayrıca eklem çevresi yumuşak dokularda da ödem görülebilir. Ayrıca bazı ağır romatizmalar böbrekleri ve kalbi etkileyerek vücuttan albümin kaybı ya da su-tuz tutulmasına neden olarak ödem oluşumuna yol açabilir.

 Varisler: Bacaklardaki toplardamarlar bacakları besleyen kanın geri kalbe dönmesini sağlar. Eğer bu görevlerini yapacak şekilde yapısal bozukluklar olursa kan sıvısı yani plazma damar dışına sızar ve bacaklarda ödeme yol açar. Ayrıca aynı damarlarda gelişen flebit tablosu da uzun süreli ödemlere yol açabilir.

Lenf Ödem: Vücutta bulunan ve hemen hemen tüm vücutta dolaşan sıvılardan biri de lenf olup lenf damarlarında bulunur. Lenfatik akımda herhangi bir nedenle akım engellenirse lenf sıvısı damar dışına sızar ve ödeme yol açar.

Kadınlarda Ödem

Kadınlarda en belirgin ödem nedeni regli sürecidir. Bunun dışında çeşitli hormonların salınımındaki dengesizlik nedeni ile geliştiği düşünülmektedir. Adet döneminden 4-10 gün önce başlayan karında şişkinlik, bacaklarda kollarda memelerde ödem ağrı gelişir. Bu durum sadece ödem nedeni ile değil kadınların psikolojik yapısını da etkilediğinden önemlidir. O dönemlerde kadınlar daha agresif ve yanlış yapmaya eğilimli olurlar.

Hamilelik: Burada hormonsal değişiklikler nedeni ile vücudun su-tuz tutması, yaygın ödem ve büyüyen rahmin pelvis içinden geçen büyük toplardamarlara baskı yapması nedeni ile bacaklarda varisler ve ödem sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.

Kronik Hastalıkların Dışında Ödem Oluşmasının Nedenleri

  • Bir yerde çok uzun süre oturma veya ayakta kalmanın sonucu olarak, vücuttaki su yer çekiminin etkisi ile bacak ve ayaklarda toplanır.
  • Bacaklardaki damar kapakçıklarında görülen bir rahatsızlık sonucu ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlık sonucu, damarlar kanı kalbe geri pompalamakta güçlük yaşadıkları için, bacak bölgesinde ödem oluşur.
  • Bazı hastalıklar sonucu oluşan ödem: kalp ve akciğer yetmezlikleri, ciğer, böbrek ve tiroid rahatsızlıkları
  • Ağrı ve tansiyona karşı alınan bazı ilaçlar.
  • Alerji, yanık, travma, kötü beslenme.
  • Hamilelik sırasında rahmin kan damarları üzerinde uyguladığı basınç, vücudun özellikle alt bölgesinde ödeme neden olur.
  • Hormonlardaki değişiklikler sonucu, ödeme adet dönemlerinde de rastlanabilir.

Ödem Birikmeleriğnde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tuzdan Kaçının

Günlük gereksinimden fazla alınan tuz, ödem oluşumunu hızlandırır. Bu sebeple yemeklere az tuz konulmalıdır. Hazır ürünlerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Tuzlu zeytin ve peynirler suda bırakılıp, tuzları alındıktan sonra tüketilmelidir. Bol taze meyve ve sebze tüketimi özellikle önerilir.

Alkolden Uzak Durun

Alkolün kendi içerisinde bulunan maddeler veya alkol ile birlikte tüketilen yiyecekler özellikle ertesi gün vücutta hem ödeme hem de karın bölgesinde gaz sonucu şişmeye neden olur.

Beslenme Dengesi Önemli

Özellikle yemeklerde tuz miktarı ödemin önüne geçmek açısından önemlidir. Unutulmamalıdır ki Fazla tuzun vücuttan atılması zor olduğu için, ödeme sebep olur. Gazlı içeceklerin içinde bulunan gazda, karında hava kalmasına ve bunun sonucunda da karın bölgesinde şişmeye neden olmaktadır.

Ödem Söktürücü Bitki Çayları

Maydanoz Çayı

İdrar söktürücü etkisi nedeniyle diyet listelerinde sık sık adı geçen maydanoz çayı aynı zamanda, antioksidan etkisiyle vücudu temizler ve kolesterolü düşürücü etkisi vardır. 1 bardak maydanoz çayını 2 çay kaşığı kurutulmuş maydanoz veya 4-5 sap taze maydanoz yapraklarından hazırlayabilirsiniz. Taze maydanoz kullanacaksanız demlenme süresini biraz daha uzun tutun. Maydanoz çayı sayfasında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Karahindiba Çayı

Özellikle iltihaplı hastalıklarda iltihabı azaltmak için önerilen karahindiba çayı ödem sökücü etkisinin yanı sıra iyi bir antioksidandır ve yaşlanmanın ciltte görülen etkilerini geciktirmeye yardımcı olur. Kan şekerini dengeler, mide bulantısına iyi gelir ve harici olarak cilt yüzeyinde kullanıldığında egzama gibi hastalıkların tedavisine yardımcı olur.

Yaban Mersini Çayı

Hafif dereceli bir ödem söktürücü olan yaban mersini güçlü bir antioksidandır. Karaciğeri korur ve yaşa bağlı gelişen hafıza sorunlarına karşı beyni korumaya yardımcıdır. Yaban mersini çayının diğer faydaları ve nasıl demlendiği hakkında bilgileri yaban mersini çayı sayfasında bulabilirsiniz.

Ekinezya Çayı

Maydanoz ve karahindiba çayına oranla idrar söktürücü etkisi daha azdır ancak özellikle bulaşıcı hastalıkların yaygın olduğu kış aylarında vücudu güçlendirerek hastalıklara karşı korur ve nezle, grip gibi hastalıkların daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur. Bu çayın hazırlanışı, faydaları ve yan etkileri hakkında bilgilere ekinezya çayı sayfasında ulaşabilirsiniz.

Yeşil Çay

bitki çayları arasında tercih etmeniz gereken ve ödem söktürücü özelliğiyle öne çıkan bir çaydır. Şişkinliğin yok olmasına da yardımcı olan yeşil çayın tansiyonu yükseltebileceğini unutmamanız gerekiyor. Aksi halde yüksek oranda tükettiğiniz yeşil çay, size kalp çarpıntısı olarak geri dönebilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s